CBGa vs CBG - Co to je a čím se liší?

CBGa vs CBG

Pokud se zajímáte o konopí určitě víte, že obsahuje různé druhy kanabinoidů. Každý jeden kanabinoid má své vlastní vlastnosti a potenciální léčebné účinky, které se od sebe navzájem liší. Nepochybně nejznámějšími kanabinoidy pro širokou veřejnost jsou THC a CBD.  

Tyto kanabinoidy byly v posledních letech významnými výzkumnými subjekty. V průběhu let ovšem vzrost zájem i o další kanabinoidy, jako jsou CBGa a CBG. V tomto článku se dozvíte více informací o těchto dvou kanabinoidech. Budeme diskutovat o jejich rozdílech a potenciálních výhodách.

 

Co je CBG?

Cannabigerol (CBG) je jedním z mnoha kanabinoidů přítomných v rostlinách konopí. V poslední době se CBG dostává do popředí pozornosti široké veřejnosti, především kvůli obrovskému potenciálnímu využití pro léčebné účely. Stejně jako CBD není ani tento kanabinoid psychoaktivní a nezpůsobuje „high“ stavy. Jako každý kanabinoid, CBG interaguje s endokanabinoidním systémem těla. Existují však nějaké rozdíly mezi CBGa a CBG?

 

Co je CBGa?

Kyselina kanabigerolová (CBGa) je dalším z mnoha kanabinoidů přítomných v rostlině konopí. Mnoho vědců označuje tento kanabinoid jako „matku všech fytocannabinoidů“. Je to v podstatě základní sloučenina rostliny konopí. Ale proč? Je to proto, že CBGa se rozpadá na jiné kanabinoidy, kyselinu kanabidiolovou (CBDa), kyselinu tetrahydrokanabinolovou (THCa) a kyselinu kanabichromenovou (CBCa). A co víc, CBGa je kyselý předchůdce CBG, což znamená, že CBGa se syntetizuje na CBG.

 

CBGrozcestnik


Jaké účinky má CBG?

CBG účinně integruje s endokanabinoidním systémem savců. tento systém se skládá z endokanabinoidů, jakož i kanabinoidních receptorů CB1 a CB2, které regulují tělesné funkce. Mezi dosud známé terapeutické výhody spojené s CBG patří: 

 

Protizánětlivé a analgetické účinky

Výrobky obsahující CBG mohou dle dosavadních studií pomoci při úlevě od bolesti, zejména u sportovců a lidí potýkajících se s chronickými bolestmi. Výsledky studií naznačují, že CBG může působit jako přirozený svalový "relaxátor", proto může pomoci řešit svalová poranění a chronické bolesti. Díky svým protizánětlivým účinkům, má CBG pozitivní vliv při léčbě zánětlivých onemocnění střev.


Antidepresivum a pomoc proti úzkostným stavů

Kromě toho, že CBG reaguje s endokanabinoidními receptory je agonistou 5-HT1A receptorů v těle. Díky tomu ovlivňuje uvolňování a příjem neurotransmiteru serotoninu, který slouží různým biologickým funkcím v těle, včetně regulace nálady. Užívání CBG tedy může mít antidepresivní a anti-úzkostné účinky. CBG může také ovlivnit uvolňování anandamidu, který se jinak nazývá „hormon blaženosti“ a je vyplavován když jsme šťastní. 

 

Antibakteriální, antimykotické a antimikrobiální účinky

Různé studie odhadují, že CBG má potenciálně antibakteriální, protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti. Studie z roku 2008 ukázala, že CBG může zabíjet bakterie. Konkrétně eliminoval methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA). Tato bakterie způsobuje stafylokokovou infekci rezistentní na léky a je velmi obtížně léčitelná.


Neuroprotektivní vlastnosti

CBG má potenciální neuroprotektivní účinky. Může pomoci udržet mozek zdravý a zpomalit průběh kognitivních poruch. V roce 2015 proběhla studie na laboratorních myších s Huntingtonovou chorobou. Jeho výsledky ukázaly, že CBG má potenciál v léčbě neurodegenerativních poruch. Současné studie se na to dívají jako na léčbu Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby.

 

kshutterstock1535206364


Léčba rakoviny

Existují výzkumy týkající se použití CBG u potkanů ​​s rakovinou tlustého střeva. Jeho výsledky ukázaly, že kanabinoid může mít protinádorové vlastnosti. Může pomoci zpomalit růst nebo progresi různých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu a prostaty. CBG může také stimulovat chuť k jídlu a může pomoci pacientům s rakovinou, kteří bojují se ztrátou chuti k jídlu v důsledku chemoterapie.

 

Léčba poruch funkce močového měchýře

Některé kanabinoidy mohou ovlivnit kontrakci močového měchýře. Studie ukazují, že z těchto kanabinoidů má CBG nejvýznamnější potenciál v léčbě poruch močového měchýře.


Léčba glaukomu

Stejně jako ostatní kanabinoidy může CBG snižovat nitrooční tlak v oku, takže je potenciálně účinný u pacientů s glaukomem.

 

0A8C1B00-8BA3-49E9-88B7-FC206F0D409E 2


Jaké účinky má CBGa?

 

Léčba kardiovaskulárních onemocnění

O léčebném potenciálu CBGa stále existuje málo výzkumů, přesto rané studie prokázaly užitečnost tohoto kanabinoidu při řešení komplikací spojených s cukrovkou a jejími komorbiditami. Studie ukázaly, že CBGa může inhibovat oxidační stres, který způsobuje srdeční problémy a další stavy. Léky se syntetickými inhibitory na tuto poruchu mohou mít na pacienty závažné vedlejší účinky, kdežto výsledky studií CBGa vypadají slibně. S dalšími výzkumy by se CBGa mohla stát atraktivní možností léčby bez závažných vedlejších účinků.

 

Léčba rakoviny tlustého střeva

Bylo zjištěno, že CBGa má cytotoxické účinky především u buňek rakoviny tlustého střeva. CBGa také ukázal potenciál při prevenci růstu a množení polypů, které se bez léčby mohou přeměnit na karcinomy. Studie jsou však stále neprůkazné.

 

Řešení metabolických poruch

Další studie věnující se pozitivním účinkům kanabinoidů ukázaly, že jedinci s metabolickými poruchami mohou užívat CBGa. V jedné studii vědci zkoumali úlohu CBGa při aktivaci receptorů aktivovaných proliferátorem peroxisomového proliferátoru (PPAR). Nesprávné fungování PPAR může vést k rozvoji onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu / triglyceridů (dyslipidemie). Zdá se, že CBGa aktivuje PPAR, stimuluje metabolismus lipidů a tím snižuje akumulaci přebytečných lipidů.


Vedlejší účinky užívání CBGa a CBG?

O potenciálních vedlejších účincích těchto kanabinoidů je jen velmi málo informací. Jejich použití je však obecně bezpečné, zvláště pokud jsou užívány v terapeutických dávkách.

 

cbd-hemp-laboratory-tests-and-extraction-swiss-cristal-lab-slider-1


Interakce CBGa nebo CBG s některými léky?

Pokud užíváte jeden nebo více léků, je vhodné se před užitím produktů obsahující CBG nebo CBGa poradit se svým ošetřujícím lékařem.

 

CBGa a CBG - zákonnost

Často kladenou otázkou je, zda je užívání CBGa a CBG legální. Užívání konopí a jejich derivátů je legální pouze v některých státech, proto je důležité brát zřetel na místní legislativu. Každopádně uživatelé v České republice mohou být klidní, protože česká legislativa umožňuje užívání produktů obsahující CBG.


CBGa a CBG - shrnutí

CBG a CBGa jsou méně známé kanabinoidy, ale jejich potenciální výhody jsou slibné. Potenciální léčebné vlastnosti, které jsou společné pro CBG i CBGa, jsou úleva od zánětu a léčba rakoviny. CBG také ukázal potenciál v boji proti dalším nemocem, mezi které patří glaukom, dysfunkce močového měchýře, neurodegenerativní onemocnění a bakteriální infekce. Kromě rakoviny a zánětu se zdá, že CBGa má potenciál nabídnout budoucí lék na kardiovaskulární onemocnění.

cannabigerol-cbg-molecule-1024x377

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení